Späť

Stojany na ryby, Rod Pod, Tri Pod...

Počet zobrazení: 2008

Stojan na ryby ako základ rybárskej výbavy. Rod Pod na prúty, trojnožky, štvornožky, výhody a nevýhody...

Stojany na ryby, Rod Pod, Tri Pod...

Rybárske stojany, Rod Pod, Tri Pod, Quatro Pod...

Stojan na ryby patrí dnes medzi samozrejmosti vo výbave rybára. Už záleží len na nás aký si vyberieme. Či preferujeme, klasický stojan, alebo tzv. rásošky, ktoré sa zapichujú do zeme.

Po revolúcii sa otvoril trh aj s rybárskymi potrebami, čo prinieslo aj nám rybárom nové možnosti a produkty. Keď si v tých časoch rybár pri vode, rozložil svoj prvý chrómovaný stojan, všetci sme naň pozerali s vyvalenými očami. Domáci kutilovia si ho skopírovali a podomácky vyrobili podobný, ale postupom času si každý rybár zadovážil, aký taký rybársky stojan. Aj rásošky v tých časoch patrili medzi výrobky kutilov, vyrábali sa z roxorov a iných kovových zostatkov. Dnes je už veľký výber stojanov, od najlacnejších až po drahé, super značkové a dômyselne prepracované. Už stačí si len vybrať, podľa svojho gusta a osobných preferencií.

Klasické stojany na prúty

Stojan na prúty, štvor-nožka, alebo troj-nožka, plastový, hliníkový, kovový. Aj také sú dnes stojany na prúty. Výber je naozaj veľký, od lacných až po najdrahšie. Stojany na tri prúty, alebo na štyri prúty.

Aj tu platí všetko má svoje výhody a nevýhody. Tak trochu sa pozrieme na jednotlivý typ stojanu a zhodnotíme si jeho kladné a záporné vlastnosti.

Rod Pod ako stojan na prúty

Anglické slovo Rod Pod je vlastne stojan na prúty. Ono presný preklad by bol „nosič tyčí“ po slovensky stojan na prúty.

Pod slovom Rod Pod si väčšinou rybár predstaví stojan so štyrmi nohami, ktoré sú umiestnené v prednej a v zadnej časti. Nohy sú spojené stredovou konštrukciou, ktorá im umožňuje státie. V prednej a v zadnej časti, so stredovej konštrukcie vychádzajú nosiče pre hrazdy, na ktorých sú umiestnené samotné prúty. Hrazdy môžu byť na tri, štyri, alebo až na päť prútov. Samotné Rod Pody sú veľmi stabilné, umožňuje im to ich konštrukcia, ktorá sa opiera o štyri nohy. Nohy sú väčšinou teleskopicky nastaviteľné, čo oceníte v nerovnom teréne. Rod Pod vie byť veľmi dobrým a stabilným pomocníkom rybára. Prúty sú bezpečne a stabilne uložené, viete ho využiť v ktorej koľvek situácii, na mólach, strmých a vysokých brehoch a podobne.

Nevýhodou Rod Podu, je jeho skladnosť a zdĺhavé rozkladanie a skladanie. Preto ho neodporúčame na krátke vychádzky, kde by sme možno viac času strávili skladaním a rozkladaním stojanu.

Zo slova Rod Pod sú odvedené ďalšie cudzia slová, ako Tri Pod, Quatro Pod. Tieto slová v preklade sú trojnožka, statív a štvornožka...

Rod pod

Tri Pod – Trojnožka, statív

Je to stojan na troch nohách, ktoré sa spájajú do jedného bodu, v ktorom je kĺbovým spojom umiestnená nosná konštrukcia. Tá sa dá podľa potreby sklápať, meniť jej uhol, vieme si zvoliť ako majú vchádzať vlasce do vody. Tieto stojany sa rýchlejšie skladajú a rozkladajú, sú vhodné aj na móla, alebo na vysoké, skalnaté brehy.

Ak aj tu mám spomenúť nevýhody, tak je to u niektorých typoch menšia stabilita. Preto u Tri Pod stojanov nájdete háky na spodnej časti, pre zavesenie závažia.

Tri Pod

Quatro Pod – Štvor nožka

Tieto stojany sú asi najmenej používané. Tvorí ich stredová konzola, do ktorej sa skrutkujú štyri nohy a nosná konštrukcia. Táto je spojená so stredovou konštrukciou, kĺbovou skrutkou. Vieme ju takto nakláňať a meniť jej sklon. Stojan je perfektný na móla, vysoké skalnaté brehy. Je veľmi stabilný, nemusíme sa báť že sa prevráti, alebo nebodaj stratí svoju stabilitu pri zábere. Samotnú stabilitu si vieme ešte navýšiť použitím závesného závažia.

Aj tu vieme nájsť nevýhody a spomeniem asi tú najhlavnejšiu a to je skrutkovanie nôh do hlavnej, stredovej časti. Každú jednu nohu je potrebné naskrutkovať do pripravenej matice. Samozrejme pri odchode zase vyskrutkovať a uložiť do pripraveného vaku. Tým sa samozrejme znižuje samotná životnosť a zaberá to aj veľa času.

Quatro Pod

Rasošky – stará dobrá klasika

Asi každý rybár vie čo znamená v rybárskom slangu slovo rasoška. Ani neviem ako by to malo byť správne, možno podpierka na prúty. Rasošky, podpierky sú asi najstarším prostriedkom a uloženie a zafixovanie prútov. Sú ľahké, jednoducho sa zapichnú do zeme a položíme na nich prúty. Komerčná doba aj tu priniesla ich rôzne prevedenia a dizajnové úpravy. Veď sa vyrábajú z hliníka, nereze, z ocele, môžu byť teleskopické a v rôznych farbách. Ich jednoduchosť ich predurčuje na krátke výpravy s ľahkou výbavou, pre nenáročných rybárov.

Aj tu platia určité obmedzenia a nevýhody ich použitia. Zle sa zapichujú v tvrdom, kamenistom teréne. V mäkkej zemi zas zle držia a je niekedy potrebné použiť doplnky proti pretáčaniu. Na mólach sú takmer nepoužiteľné, alebo sa dajú použiť len so špeciálnymi Stage Stand doplnkami.

Rasošky

Čiže ak sa budete rozhodovať na základe tohto popisu, budeme len radi a je to dôkaz že tieto texty neboli písané zbytočne. Rozhodnutie samozrejme záleží len na Vás na vašich pocitoch a zvážení pre a proti voči jednotlivým stojanom. Napríklad ja používam Rod Pod a aj klasické zapichovacie podpierky. Ak idem na dlhšiu výpravu, alebo na neznáme jazero beriem si Rod Pod. Ak si vybehnem len tak po práci na ryby, na staré dobré miesta zoberiem si podpierky, nezaberajú miesto a ich skladanie je rýchlejšie.

Lovu zdar!

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info