Ako si vybrať správne kaprový prút?

Kaprové prúty.

Kaprárina, lov kapra, je asi najbežnejší spôsob rybolovu na slovensku. Preto sa budem venovať asi tomu najdôležitejšiemu bez čoho sa žiaden kaprový rybár neobíde a to bez kaprového prútu.

Na trhu sú rôzne kaprové prúty, lacné, drahé, dvoj a troj dielne, tekeskopy. Podla čoho si vybrať ten správny? Na túto otázku je odpovedať ľahké a zároveň aj zložité. Pri výbere prútu treba brat na zreteľ či je rybár začiatočník, alebo rybár ktorý je skúsený a prút už má ale chcel by prút ktorý disponuje novými modernými vlastnosťami. Pre rybára začiatočníka je zbytočné si kupovať hneď drahé prúty, ktorých vlastnosti aj tak v začiatkoch nevyužije. Odporučil by som lacnejšiu kategóriu prútov. S týmito prútmi sa dá tak isto úspešne loviť a aj nahadzovať na väčšie vzdialenosti.

Odporúčal by som sa poobzerať po výhodných setoch prútov, akciách 1+1, kde sa dajú kúpiť slušné prúty za cenu jedného. Po osvojení si techník lovu a už po nadobudnutých skúsenostiach sa už dá poobzerať po drahších prútoch. Cenovo drahšie prúty sa vyznačujú štíhlim blankom, rýchlou akciou pri nahadzovaní s kvalitnými očkami. Ak potrebujete nahadzovať na naozaj väčšie vzdielenosti je vhodné si vybrať prúty s vrhacou záťažou 3.5lbs a s dĺžkou 3.9m. Kaprové prúty ich záťaž sa pohybuje od 2.5lbs do 3.5lbs. Prúty s menšou záťažou do 2.75lbs, ich nevýhodou je že nemôžeme na ne zavesiť až takú veľkú záťaž, ale na druhej strane sú dostatočne pružné čo oceníte najme pri zdolávaní rýb. Prúty nad touto zátažou sú možno vhodnejšie pre skúsenejších rybárov.

Rybárske kaprové prúty rozdeľujeme na dvoj a trojdielne, dvojdielne majú možno lepšiu akciu a vlastnosti ale sú náročnejšie na prepravu. Trojdielne sa ľahšie prepravujú, majú menšiu transportnú dĺžku. Ďalšou kategóriou sú teleskopické prúty.vhodné sú dĺžky 3.00 a 3.50m s vrhacou záťažou do 150g.

V našom rybárskom online obchode www.ryboflex.sk ponúkame rôzne prúty na lov kapra. Kaprové prúty máme v rôznych cenách, prevedeniach a gramážach, stačí si len vybrať.

Autor: Silvester Bodis

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info